1. Jaké Veličiny jsou měřeny a ukládány?
Většina stanic měří a zobrazuje barometrický tlak, venkovní vlhkost a rosný bod, denní a roční srážky, rychlost a směr větru, chlad větru (wind chill) a venkovní teplotu. Některé jiné stanice dále zobrazují vnitřní teplotu a relativní vlhkost, případně nabízejí přídavné čidlo venkovní teploty a intenzitu srážek. Pouze stanice Vantage Pro2 nebo Vantage Vue vám nabídne vše uvedené a ještě navíc:
  • množství srážek za posledních 15 minut, 1 hodinu, měsíc a dále množství srážek za každý z 24 posledních „dešťů“ (déšť - dešťová událost je celkové množství srážek za období, ve kterém nedošlo k přerušení srážek za dobu více než 24 hodin).
  • doplňkové informace o větru – směr maximálního nárazu větru, 10 minutovou průměrnou rychlost větru a desetiminutové dominantní směry větru za poslední hodinu, v případě Vantage Vue získáte dvoumitunový průměr rychlosti větru s Beaufortovou stupnicí, dále maximální poryv a jeho směr v posledních 10 minutách.
  • pocitové teploty jako „heat index“ (kombinace vlivu teploty a vlhkosti) a dále nejkomplexnější THSW index (vliv teploty, vlhkosti, rychlosti větru a solárního záření).
  • volitelné senzory solární radiace a UV záření jsou velmi užitečné zejména v poslední době, kdy si stále více uvědomujeme možná zdravotní rizika vyplývající z nadměrného pobytu na slunci.
  • u bezdrátové verze lze dodat další přídavné senzory pro využití nejen v zemědělství, které potom měří: výpar, vlhkost listů, vlhkost půdy či univerzální nerezové sondy pro měření teploty půdy, vody, vzduchu apod.
2. Jak snadno se stanice instaluje a uvádí do provozu?
Většina konkurenčních stanic se skládá z více senzorových dílů, které musíte instalovat odděleně, což je složitější a zabere to více času a úsilí. Vantage Pro2 a Vantage Vue jsou již z výroby sestaveny do jednoho bloku tak, abychom vám instalaci maximálně zjednodušili. Provedete jen několik jednoduchých kroků, vložíte baterii a jste připraveni kompletní stanici umístit na požadované místo. U stanice Vantage Pro2 lze oddělit anemometr a umístit ho pro větší přesnost na vyšší místo.
3. Jaký je maximální dosah vysílače bezdrátové verze?
Bezdrátový dosah konkurenčních stanic je většinou velice omezený. Ačkoliv je dosah mnohdy velmi proměnlivý (záleží nejen na tvaru terénu a překážek, ale taky na rádiovém rušení), Vantage Pro2 a Vantage Vue v naprosté většině případů konkurenci překonají. Pokud se vám přece jen dosah zdá malý, můžete přidat opakovače signálu a dosah prodloužit i na kilometry daleko.
4. Kolik maxim a minim se měří a zaznamenává?
Většina stanic vám jednoduše nabízí pouze aktuální hodnoty. Pokud jsou maxima a minima přesto dostupná, jsou obvykle dosti omezená. Pouze Vantage Pro2 a Vantage Vue vám udávají maxima a minima (a/nebo součty nebo průměry) téměř u všech sledovaných veličin se zaznamenaným časem a datem pro posledních 24 dnů, měsíců nebo let (Vantage Pro2), nebo pro posledních 25 dnů, měsíců nebo let (Vantage Vue). Žádná další stanice na trhu se k tomuto vůbec nepřibližuje. A navíc tato data nesledujete pouze v numerické podobě, můžete je sledovat i graficky přímo na displeji stanice. Naprosto ideální pro sledování trendů a vývoje např. během uplynulé noci.
5. Jak často jsou naměřená data aktualizována?
Senzorová stanice (ISS) posílá data do konzoly Vantage Pro2 nebo Vantage Vue každých 2,5 vteřiny. Veličiny jako rychlost a směr větru jsou aktualizovány v tomto intervalu, zatímco další veličiny jsou aktualizovány každých 10 vteřin. To se mnohdy nedá říci o jiných stanicích, kde se aktualizace dat pohybuje od 30 vteřin až do 3 minut. Je to dostatečná doba k tomu, abyste na vaší konzole neviděli něco jiného než právě to, co se děje za vašimi okny. Může se vám zdát, že to není zase tak důležité, ale když přijde náhle bouřka a vy na displeji vidíte vánek neodpovídající skutečnosti, tak je to přinejmenším zvláštní.
6. Jak vzniká předpověď počasí?
Konkurence v lepším případě spoléhá pouze na změny tlaku vzduchu, což má za následek ne příliš přesnou předpověď. Vantage Pro2 a Vantage Vue používají promyšlený algoritmus, který pro svůj výpočet potřebuje nejen tlak vzduchu, ale také vítr, srážky, teplotu, vlhkost a dokonce i vaši zeměpisnou šířku a délku! A výsledek? Mnohem přesnější předpověď. Není samozřejmě stoprocentní, ale přiznejme si, že i profesionální meteorologové se satelitními snímky nejsou schopni určit přesnou předpověď.
7. Je předpověď zobrazována?
Konkurenční stanice používají pro předpověď počasí ikony. Vantage Pro2 a Vantage Vue mají podobné ikony, ale Vantage Pro2 nabízí přes 80 různých textových hlášení, která rotují na spodním řádku displeje. Žádná jiná stanice toto nenabízí. Na tomto místě se zobrazují i další doplňková textová hlášení, např. varování na slabé baterie, 10 minutový průměr větru, srážky za posledních 15 minut a 24 hodin. Toto je jen několik příkladů unikátních funkcí stanic Davis Instruments. Žádné jiné stanice toto nenabízejí.
8. Jaké grafy se zobrazují přímo na displeji konzoly?
Nejen že si můžete mimo numerického zobrazení nechat zobrazit graficky téměř jakoukoliv veličinu za vámi zvolené časové období (minuty, hodiny, dny, měsíce i roky), ale samozřejmostí je i grafické zobrazení naměřených průměrů, maxim a minim. To vše vám otevírá široký pohled na počasí kolem vás, i bez napojení na osobní počítač! časem zjistíte, že sledování počasí může být dramatičtější a zábavnější než cokoliv jiného. Kolik srážek máme tento měsíc ve srovnání s předcházejícím? Překonali jsme teplotní rekord z minulého roku? Kdy nastala nejnižší noční teplota? Na všechny tyto otázky vám stanice Vantage Pro2 a Vantage Vue dají jasnou a srozumitelnou odpověď.
9. Mohu stanice používat i ve vyšších nadmořských výškách?
Naše stanice mohou být použity do nadmořské výšky 4570 metrů. Mnoho stanic je omezeno výškou1830 metrů nebo nižší. Pokud máte štěstí a žijete a pracujete nebo máte chatu na horách, tak zjistíte, že stanice Vantage Pro2 a Vantage Vue fungují normálně bez ohledu na nadmořskou výšku.
10. Je k dispozici připojení na počítač?
Připojení na osobní počítač je samozřejmou záležitostí a dále tak rozšiřuje bohaté vlastnosti celého systému. Konzola Vantage Pro2 má k dispozici volný slot určený pro tzv. datalogger (paměťový modul a rozhraní pro připojení k PC), jehož zakoupením získáte i originální program WeatherLink. Datalogger zaznamenává data podle zvoleného intervalu (od jedné minuty do dvou hodin) až po dobu 6 měsíců. Data je možno exportovat do tabulkových kalkulátorů a dále je libovolně zpracovávat. Počítač nemusíte mít stále zapnutý – naměřené hodnoty jsou uchovávány v dataloggeru pro libovolné pozděj. přehrání do PC.
11. Kolik můžu nastavit alarmů?
Vantage Pro2 a Vantage Vue vám umožní nastavit alarm téměř pro každou měřenou veličinu. Chcete být informováni, zda teplota právě klesla pod -10°C? Nebo naopak přesáhla +30°C? Chtěli byste být okamžitě informováni, zda barometrický tlak neklesá či nestoupá moc rychle? Není půda, na které roste váš trávník (či cokoliv jiného), příliš suchá a nepotřebuje tak zavlažit? Bojíte se přívalových dešťů? Není nic jednoduššího než si nastavit alarm nebezpečí přívalového deště! Stanice Vantage Pro2 má k dispozici až 70 libovolně nastavitelných alarmů, Vantage Vue jich má k dispozici 22.
12. Jaký je měřící rozsah čidel, jejich přesnost a rozlišení ?
Vantage Pro2 a Vantage Vue obecně konkurenci porážejí ve všech těchto parametrech. Mnohdy bývá těžké najít přesné specifikace konkurenčních stanic. Když už je najdeme, naše měření odhalí, že jsou ve srovnání se specifikacemi, mírně řečeno, optimistické. Za našimi specifikacemi v tomto katalogu a na našich webových stránkách si stojíme na 100%.
13. Kolik je uživatelů stanic davis instruments?
V celém světě je mnoho tisíců spokojených uživatelů stanic Davis Instruments. Navštivte www.weatherlink.com a uvidíte mapu uživatelů WeatherlinkIP z celého světa. Navštivte také “Weather World ’Round” v sekci “počasí” na našich stránkách www.davisnet.com v podmenu “Cool Stuff” a klikejte na odkazy jednotlivých webových stránek našich zákazníků z celého světa. Mnoho uživatelů se stalo dobrovolnými zpravodaji Národního meteorologického úřadu, Národního hurikánového střediska a mnoha místních televizních a rozhlasových stanic.
14. Jak dlouho je firma davis instruments na trhu?
Firma byla založena v roce 1963 nedaleko “Křemíkového údolí” v Kalifornii. Na trh s meteostanicemi vnikla v roce 1989. Všechny naše meteostanice jsou vyrobeny a testovány v Haywardu, v Kalifornii. Naši zaměstnanci jsou připraveni poskytnout vám ten nejlepší servis a zákaznickou podporu. Firma Davis Instruments navíc získala certifikaci kvality ISO 9001.